Kategorie
Artificial Intelligence

Specjalista ds. Operacji SEO tj. Duże Wyzwania w Pracy i Satysfakcjonujące Zarobki. Do Czego SEO Operations Specialist Wykorzystuje Narzędzia AI? Jak Bardzo Ważna jest Automatyzacja Zadań w Pracy Specjalisty ds. Operacji SEO?

Krótko mówiąc, Specjalista ds. Operacji SEO, w swojej pracy, wdraża strategię Optymalizacji Wyszukiwarek Internetowych posiłkując się narzędziami AI — optymalizującymi pracę, jak i również wybranymi językami programowania (najczęściej Python, R, JavaScript (w tym HTML & CSS), w celu automatyzacji powtarzających się zadań.

Jak wygląda praca tj. co robi — Specjalisty ds. Operacji SEO?

Głównymi obowiązkami, które będą czekać na nową zatrudnioną osobę na stanowisku Specjalisty ds. Operacji SEO, to:

 • Publikacja artykułów w CMS (Content Management System)
 • Keywords Research
 • Optymalizacja opublikowanych wpisów
 • Wdrażanie strategii Optymalizacji Stron Internetowych pod Wyszukiwarki Internetowe
 • Współpraca z Content Specjalistami & Web Specjalistami
 • Business Analytics tj. Data analysis and visualization
 • Automatyzacja powtarzających się zadań
 • Wykorzystywanie narzędzi AI — optymalizujących pracę

Specjalista ds. Operacji SEO bardzo często w trakcie Optymalizacji Witryn Internetowych, będzie potrzebował daną czynność, np. podmianę wycinka kodu HTML zawierającego CTA (Call To Action), wykonać na wielu stronach bądź wpisach na blogu każdorazowo — przy kilku dużych stronach internetowych powyższą zamianę należałoby wprowadzić około 700 razy!

Dlatego do powyższych czynności warto zaopatrzyć się w dzbanek gorącej herbaty, z miodem i cytryną, który uprzyjemni Ci powtarzającą się pracę.

Dlaczego warto automatyzować swoją pracę wdrażając strategię Optymalizacji Wyszukiwarek Internetowych?

Wyobraź sobie, że zespół Specjalistów ds. Technicznego SEO zadecydował, iż bardziej odpowiadającym formatem zdjęć, na wszystkich firmowych stronach, będzie WebP zamiast popularnego JPEG. Twoją pracą jako Specjalisty ds. Operacji SEO będzie optymalizacja wszystkich 5476 zdjęć! Jak sądzisz — co powinien w takiej sytuacji zrobić SEO Operations Specialist?

Początkujący Specjalista ds. Operacji SEO, nie tracąc czasu, zabrałby się za ręczną podmianę zdjęć, wykorzystując narzędzia AI — do zachowania jak najlepszej jakości obrazów.

Bardziej doświadczony SEO Operations Specialist — poszuka, w nadarzającej się okazji, możliwości do automatyzacji nudnych zadań np. napisze skrypt, za pomocą bogactwa bibliotek języka R — automatyzując i optymalizując swoją pracę.

Dlatego niezmiernie przydatną umiejętnością i ogromną korzyścią może okazać się biegłość w automatyzacji powtarzających się zadań za pomocą programowania w R, Python bądź JavaScript.

Jakich języków programowania użyć do automatyzacji powtarzających się zadań?

Pokrótce, na postawione pytanie, odpowiedzieliśmy w poprzednim akapicie. Lecz przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo temu, jaki stos (stack) technologiczny wykorzystują zaawansowani Specjaliści ds. Operacji SEO:

 • R — Automatyzacja, Business Analytics tj. Data analysis and visualization
 • Python — Automatyzacja nudnych & powtarzających się zadań
 • R, Python — skanowanie Internetu w poszukiwaniu interesujących Nas informacji bądź danych
 • JavaScript (w tym HTML & CSS) — Naprawa błędów
 • PHP, Python — Budowanie interaktywnych serwisów internetowych
 • CMS’y (np. WordPress) — Publikacja artykułów

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż osoba na stanowisku SEO Operations Specialist powinna wykształcić „nastawienie na automatyzację” tj. powinna wykazywać się chęcią identyfikowania możliwości automatyzacji obowiązków, badania nowych sposób na optymalizację organizowania pracy, a ponadto wdrażania automatyzacji do codziennych obowiązków. Do powyższego, oprócz umiejętności programowania przydatna może okazać się umiejętność korzystania z narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (link do AI).

Narzędzia AI wykorzystywane w pracy SEO Operations Specialist

Ponieważ wiele narzędzi AI używanych przez Specjalistów ds. Operacji SEO znajdzie zastosowanie również w optymalizacji pracy innych działów przedsiębiorstwa, na przykład w dziale marketingu, przygotowaliśmy osobny artykuł, w którym zgromadziliśmy najciekawsze rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które warto przetestować w praktyce.

Temat narzędzi AI jest obecnie dynamiczny i ciągle rozwijający się, dlatego powyższy artykuł będzie stopniowo rosnąć, w miarę powstawania coraz bardziej interesujących i doskonalszych narzędzi AI. Zalecamy dodać ten link do zakładek, aby mieć go pod ręką, ponieważ:

 1. Uzyskasz dostęp do najnowszych informacji i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji.
 2. Będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie sztucznej inteligencji.
 3. Lepiej zrozumiesz korzyści wynikające z wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji we własnym biznesie.
 4. Będziesz w stanie zwiększyć skuteczność i efektywność swoich działań.
 5. Treść będzie regularnie aktualizowana. Skanujemy internet w poszukiwaniu treści związanych z narzędziami AI, a te, które są warte uwagi, prezentujemy w formie krótkich recenzji i przykładów wykorzystania w przedsiębiorstwach lub domowych biznesach.

Narzędzia konwencjonalne

SEO Operations Specialist wykorzystują również wachlarz konwencjonalnych narzędzi często używanych do Optymalizacji dla Wyszukiwarek Internetowych (Search Engine Optimization) tj.:

 • Screaming Frog
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Google Keyword Planner
 • Google Search Console
 • Adsense — Monetyzacja Waszych Umiejętności

Wynagrodzenie za pracę

Powołując się na doświadczenie i portale z ogłoszeniami o pracę — zarobki na stanowisku Specjalisty ds. Operacji SEO wynoszą w widełkach od 5000 do 9000 zł (brutto, na umowę o pracę).

Jak zostać specjalistą w Optymalizacji Stron Internetowych pod Wyszukiwarki Internetowe?

Jeśli posiadasz umiejętności opisane w poprzednich akapitach, to wystarczy napisać porządne Curriculum Vitae — bardzo przydatne mogą okazać się kreatory przeznaczone do tworzenia, przykuwających uwagę, CV’ek.

Natomiast jeśli (zmotywowany zarobkami i angażującą pracą 😎) chciałbyś zacząć swoją fascynującą przygodę w świecie Optymalizacji Witryn pod Wyszukiwarki Internetowe dobrym krokiem, na początek, będzie zapoznanie się z podstawami HTML & CSS.

Dlaczego powinieneś znać HTML & CSS?

Wiedza na temat HTML i CSS pozwala Specjaliście ds. Operacji SEO lepiej zrozumieć strukturę i budowę strony internetowej oraz dokonywać odpowiednich zmian (tj. formatowania tagów HTML i stylowania ich za pomocą CSS), które mają na celu poprawić pozycje witryny w wynikach wyszukiwania.

Stanowisko pracy — Co warto wziąć pod uwagę?

Zastanawialiście się kiedyś, jak mogłaby wyglądać Wasza kariera, jeśli wkładalibyście, w swoją pracę, uwagę na równi z sportowcami bądź artystami, którzy są Waszymi idolami?

Zwróćcie uwagę, że najbardziej doświadczeni sportowcy, którzy spędzają większą część życia na sali treningowej, nie szczędzą pieniędzy na sprzęt do ćwiczeń.

Jeśli większość swojego czasu spędzasz przed komputerem i zależy Ci na komfortowym wykonywaniu swoich obowiązków jako SEO Operations Specialist, warto zastanowić się nad inwestycją w ergonomiczny sprzęt:

 • Monitor od 30″ w górę bądź dwa monitory 27″
  • Zbawiennym wyborem może okazać się monitor E-ink — ze względu na długotrwałą pracę z tekstem
 • Wygodne biurko i fotel — z możliwością wszechstronnej regulacji
 • Odpowiednia myszka i klawiatura — nie męcząca nadgarstków
  • Warto w tym miejscu podkreślić, iż porządna myszka i klawiatura z przemyślanami funkcjami i klawiszami mogą, do pewnego stopnia, zautomatyzować Twoją pracę!
 • W zależności od warunków, wygłuszające ścianki i słuchawki z funkcją ANC
 • Dostosowane do pomieszczenia, oświetlenie nie męczące wzroku
 • Specjaliści ds. Operacji SEO szczególnie troszczący się o zdrowie i dobre samopoczucie w pracy mogą rozważyć bieżnię, rowerek stacjonarny i drążek — do rozszerzenia przestrzeni międzykręgowych

Przemyślana inwestycja, zwłaszcza w kontekście własnego zdrowia, zwróci się przyjemniejszą pracą, wydajnością w wykonywaniu powtarzających się zadań — równorzędnie większymi zarobkami na stanowisku Specjalisty ds. Optymalizacji Wyszukiwarek Internetowych.

Dlaczego w pracy Specjalisty ds. Operacji SEO, ważna jest higiena osobista i umiejętność budowania nawyków?

Bardzo często, w pracy SEO Operations Specialist, będą trafiać się zadania wymagające przeskakiwania uwagą z jednej czynności na drugą, tj. przerywać bieżącą pracę żeby zająć się czymś innym — co wygeneruje w danym momencie większą korzyść pod względem Optymalizacji Witryny pod kątem Wyszukiwarek Internetowych. Wówczas nie powinieneś, w podświadomości, czekać na nową wiadomość od znajomego na Facebooku, stresować się obecnością rozpraszających osób, rozpraszać się dźwiękami mediów społecznościowych bądź uciążliwym hasałem sąsiada wiecznie remontującego swoją ścianę. Ponadto uciążliwe będzie również zmaganie się z ciężkim posiłkiem, obciążającym układ trawienny, gdy masz do wykonania pracę wymagającą maksymalnego skupienia się.

Specjalista ds. Operacji SEO, jak każdy inny człowiek (z kilkoma genetycznymi wyjątkami np. Harry Kahne) — ma ograniczoną pamięć operacyjną i z każdą kolejną godziną, mniejszą ilość paliwa w baku z silną wolą. Ponadto badania wykazują, że wielozadaniowość tj. krótkotrwałe przeskakiwanie uwagą skutkuje mniejszą wydajnością. Zastanawialiście się kiedyś ile, przeciętnie, zajmuje skupienie się na nowo wykonywanej czynności — nawet do 15 min.!

Posiadając solidną wiedzę w zakresie budowania nawyków i wypracowaną higienę osobistą SEO Operations Specialist może znacząco zwiększyć zarobki.

Jak uporządkować i zorganizować swoją pracę na stanowisku SEO Operations Specialist?

Serdecznie zachęcamy do śledzenia kategorii wpisów o Biohackingu, gdzie będziemy regularnie publikować artykuły dotyczące optymalnego wykorzystania potencjału własnego organizmu poprzez różnego rodzaju techniki i podejścia.

Narzędzia, które mogą pomóc w efektywniejszym wykonywaniu obowiązków na stanowisku Specjalisty ds. Operacji SEO:

 • Kalendarz
 • Nozbe
 • Tom’s planner — narzędzie umożliwia stworzenie przejrzystego diagramu Gantta, który pozwala na planowanie i śledzenie różnych zadań w projekcie
 • Minutnik

Badania wskazują, iż obecność dodatkowych ekranów w postaci np. smartfonów, tabletów itp. może obniżyć naszą skłonność do podjęcia wyzwań wymagających silnej woli. Dlatego dobrze jest odłożyć telefon komórkowy w pomieszczeniu oddalonym od miejsca pracy, aby uniknąć jego rozpraszającego wpływu.

Forest App to narzędzie, które wspomaga użytkowników w utrzymaniu koncentracji poprzez ograniczenie czasu spędzanego na korzystaniu z telefonu.

W jaki sposób wyrobić w nawyk motywowania się?

Nawyk motywowania się można wyrobić systematycznie nagradzając się za konkretną, z góry ustaloną liczbę idealnie przepracowanych godzin.

Zamierzasz kupić upragniony zegarek? Planujesz wymarzoną wakacyjną podróż? Zastanów się, jak dokładnie będziesz monitorować przepracowane godziny i jakie kryteria będziesz stosował do określenia, czy dana godzina została idealnie wykorzystana. Po osiągnięciu określonej ilości przepracowanych godzin nagródź się za ciężką pracę.

Krótko podsumowując — nie nagradzaj się za nic, ale wykorzystaj siłę nauki, aby wyrobić w sobie nawyk motywowania się.

Podsumowanie

Podsumowując, rola Specjalisty ds. Operacji SEO ma kluczowe znaczenie dla skutecznej strategii Optymalizacji Wyszukiwarek Internetowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, specjalista jest w stanie zoptymalizować procesy i zwiększyć efektywność działań SEO. Wybór odpowiednich języków programowania, takich jak Python, R oraz JavaScript (w tym HTML & CSS), umożliwia automatyzację rutynowych zadań, co prowadzi do oszczędności czasu i zasobów. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku online, umiejętności SEO Operations Specialist stanowią istotny czynnik sukcesu w osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania oraz w budowaniu silnej obecności w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *